کالیفون را با نام گام رزین نیز می‌شناسند؛ این نام از کلمه‌ی یونانی کالیمون به معنای نهایی یا آخرین گرفته شده و عمدتا از گیاهان مخروطی حاصل می‌شود. گام رزین معمولا به شکل جامد، نیمه شفاف و زرد رنگ تا سیاه رنگ در محیط یافت می‌شود.
کاربرد کالیفون بسیار گسترده بوده و از آن در ساخت لاک (لعاب) ویولن، موم، چسب، رنگ روغن و همچنین در کف استودیوها و استیج‌ها برای کاهش میزان لغزندگی سطح استفاده می‌شود.
مزایای کالیفون بسیار زیاد بوده و آن را با نام‌های دیگری نیز می‌شناسند که اگر تا انتهای این مقاله ما را همراهی کنید آن‌ها را برای شما ذکر کرده و اطلاعات بیشتری را در رابطه با کالیفون برای شما شرح خواهیم داد.

گام رزین چیست؟

گام رزین یا کالیفون زمانی که گرم می‌شود یا به آن حرارت داده می‌شود، حالت چسبناک پیدا کرده و بوی خفیفی مانند بوی کاج را انتشار می‌دهد. صمغ کالیفون بقایایی دارد که بعد از تقطیر اولئورزین یا همان مایع طبیعی از درختان کاج حاصل می‌شود. استخراج کردن این ماده همراه با حلال از کنده‌ها معمولا تیره رنگ است.
کاربرد اساسی کالیفون چیست؟ از آنجایی که این ماده خاصیت چسبندگی بسیار بالایی دارد، بنابراین از آن برای ساخت بسیاری از موبرها و مو‌ها استفاده می‌کنند.

آشنایی با مزایای کالیفون

ازجمله مزایای کالیفون می‌توان به افزایش مقاومت، درخشان کردن انواع پوشش‌ها و حفاظت در برابر خوردگی اشاره کرد. از آنجایی که روزین خاصیت چسبندگی بسیار بالایی دارد، از آن برای تولید چسب و افزایش میزان چسبندگی چسب و اتصال آن به سطوح استفاده می‌شود.
از آنجایی که گام رزین به‌راحتی در الکل و دیگر مذینف حل می‌شود، بنابراین از آن برای تولید جوهرها استفاده شده و برای ویسکوزیته و آرامی جوهرها کاربرد دارد. این ماده از طرفی زمان خشک شدن جوهرها را نیز کنترل می‌کند.
از دیگر مزایای کالیفون می‌توان به استفاده از آن در نقاشی به عنوان مواد خام اشاره کرد که در آن به عنوان بایندر عمل کرده و به آن درخشندگی و سختی خاصی می‌بخشد.
در صنعت کاغذ از گام رزین به عنوان ماده‌ی اندازه‌گیری استفاده شده و این ماده مقاوت کاغذ در برابر آب و قدرت آن را افزایش می‌دهد.
در صنعت ساخت لاستیک نیز از کالیفون برای چسبندگی به سطوح فلزی و همچنین فراهم آوردن سختی و مقاومت لازم استفاده می‌شود.
از آنجایی که مزایای کالیفون زیاد بوده و خصوصیات منحصربه‌فردی دارد، از آن در صنایع مختلف استفاده می‌شود.

مزایای استفاده از کالیفون برای ویالونیست ها

اکثر ویالونیست‌ها اغلب از روزین برای سطح آرشه خود استفاده می‌کنند تا زمان استفاده و نواختن روی سطح تارها نلغزد و صدای دلنشینی را تولید کند. اگر ساز خود را در معرض گرما قرار می‌دهید یا در مناطق گرمسیر زندگی می‌کنید، بهتر است تا از کالیفون‌های رنگ روشن‌تر بهره بگیرید؛ چرا که این نوع کالیفون‌ها زبرتر بوده و از آنجایی که دمای ذوب بالایی دارند، در هوای گرم عملکرد بهتری را از خود نشان می‌دهند.
اما برعکس اگر در مناطق سردسیر زندگی می‌کنید، بهتر است که از کالیفون‌های رنگ تیره بهره بگیرید؛ چرا که این نوع کالیفون‌های دمای ذوب پایین‌تری داشته و می‌تواند بهتر روی آرشه شما بچسبد.
کالیفون‌های قالبی برای چسباندن روی آرشه بهترین انتخاب هستند. برای استفاده از کلافون بر روی آرشه باید ابتدا مقداری از آن را به وسیله یک جسم تیز بتراشید تا کمی خاکه تولید شود و سپس آن را از ابتدا تا انتهای آرشه چندین‌بار بکشید تا ساز شما آماده نواختن شود.

کاربرد کالیفون چیست؟

همان‌طور که در ابتدای مقاله هم اشاره کردیم، کاربرد کالیفون بسیار زیاد بوده و از آن در صنایع مختلفی استفاده می‌شود. ازجمله این صنایع می‌توان به ساخت موم، ساخت صابون، براق کننده رنگ‌ها، ساخت جوهرهای چاپ، تولید چسب، وزنه‌برداری، تولید محصولات آرایشی، ساخت تارهای آرشه، لاستیک سازی و… اشاره کرد.
اما در این بخش قصد داریم تا کاربرد کالیفون در مهم‌ترین صنایع را برای شما مورد بررسی قرار دهیم:

صنایع غذایی

گام رزین ترشح شده از درختان را ابتدا طی فرایندی هیدروژنه می‌کنند و بعد آن را جهت تولید انواع آدامس به کار می‌برند.

صنعت چسب سازی

سالیان سال است که از کالیفون به عنوان ماده اولیه برای تولید انواع چسب‌ها استفاده می‌کنند. از دلایل استفاده کالیفون در چسب می‌توان به بالا بردن قدرت و استحکام چسب، افزایش چسبندگی و ویسکوزیته آن اشاره کرد. اگر برای شما سوال است که ویسکوزیته چیست؟ باید به شما بگوییم که ویسکوزیته در اصل همان گران روی سیالات بوده که این موضوع در ساخت چسب از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

صنایع ساخت لاستیک

برای نرم شدن مواد تشکیل دهنده لاستیک و بهراحتی ورز دادن آن از رزین استفاده می‌شود. استفاده از کلافون در ساخت لاستیک باعث می‌شود تا رنگ‌دانه‌ها در سراسر لاستیک به خوبی پخش شود.
قابل ذکر است که بدانید این نوع لاستیک‌ها انسجام و مقاومت بیشتری نسبت به لاستیک‌های معمولی دارند.

صنایع ساخت کاغذ

اگر در ساخت کاغذ از رزین استفاده شود، دیگر خودکار روی آن جوهر پس نخواهد داد و علاوه بر این موضوع مقاومت سایشی کاغذ نیز تا حد قابل توجهی بالا خواهد رفت.

صنایع ساخت جوهر

از آنجایی که رزین در الکل حل می‌شود، بنابراین برای ساخت و تولید جوهر بسیار مناسب است.
دیگر مزیت استفاده از رزیین برای ساخت جوهر این است که سرعت خشک شدن آن را هم افزایش می‌دهد.

صنایع ساخت رنگ های نقاشی

در ساخت رنگ‌های روغنی مورد استفاده در نقاشی از رزین استفاده می‌شود. این ماده به کار رفته در رنگ‌های نقاشی می‌تواند، جلا، درخشندگی و زیبایی بسیار خیره کننده‌ای را به آثار هنری ببخشد.

صنایع داروسازی

در صنعت داروسازی و پزشکی نیز این ماده کاربرد داشته و از آن برای پوشش قرص‌ها استفاده می‌کنند.

آشنایی با نام ها دیگر کالیفون

کالیفون ماده‌ای پرکاربرد در صنایع مختلف است که همان‌طور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم، آن را با نام گام رزین نیز می‌شناسند. اما شاید برایتان جالب باشد که بدانید این ماده را با نام‌های دیگری همچون کلافون، رزین، روزین، گام رزین خوراکی و صمغ روزین نیز می‌شناسند و شما می‌توانید از این نام‌های جایگزین نیز استفاده کنید.

روش های تولید کالیفون

افراد زیادی تمایل دارند بدانند که روش تولید این ماده پرکاربرد به چه صورت است؛ بنابراین قابل ذکر است که بدانید این ماده به سه روش مختلف که در ادامه آن‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم، تولید می‌شود:

تولید صمغ روزین از طریق درختان زنده

در این روش صمغ به دست آمده را تقطیر می‌کنند تا روغن تربانتین حاصل شود.

تولید رزین از طریق چوب های مرده

در این روش چوب‌های بریده و قطع شده درخت کاج را تقطیر می‌کنند تا روزین حاصل شود، اما این روش بازدهی خیلی زیادی ندارد.

تولید گام رزین به روش tall oil

در این روش ابتدا صمغ درختان را از ساقه‌های آن‌ها خارج می‌کنند و سپس از باقی‌مانده‌های چوب در صنایع ساخت کاغذ استفاده می‌کنند.

جمع بندی

کالیفون یا رزوین در حقیقت یک نوع صمغ پرکاربرد در صنایع مختلف است که به روش‌های مختلفی حاصل می‌شود. از آنجایی که کاربرد کالیفون بسیار زیاد است؛ بنابراین کسب و کارهای مختلفی می‌توانند از مزایای کالیفون بهره برده و برای ارتقا و افزایش کیفیت کار خود از این ماده استفاده کنند.
در این مقاله سعی کردیم تا نکات کلیدی و مفیدی را در رابطه با گام رزین برای شما شرح دهیم؛ اگر به دنبال منبعی معتبر و کاربلد برای خرید کالیفون هستید، ما به شما سایت نویان شیمی را معرفی می‌کنیم.

 

جهت ثبت سفارش و آگاهی از قیمت با واحد فروش شرکت نویان شیمی تماس حاصل بفرمائید.

مدیریت فروش امامی
02177093815-09129573799

نام محصول

قیمت

قیمت کالیفون ww چین

تماس بگیرید

قیمت کالیفون اندونزی

تماس بگیرید

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *