سیکلوهگزانون درواقع یک مایع شفاف، همراه با بویی تند (شبیه به بوی استون و نعناع) و بی‌رنگ بوده که رنگ آن با مرور زمان به زرد کم‌رنگ تبدیل خواهد شد. فرمول این ترکیب شیمیایی C6H10O و جرم مولی آن برابر با 98.15  گرم بر مول است؛ این ترکیب شیمیایی کاربرد بسیار زیادی در صنایع مختلف دارد.
کاربرد سیکلوهگزانون در صنایع مختلفی همچون رنگ، رزین، چسب و تولید نایلون خلاصه می‌شود؛ قابل‌ذکر است که بدانید استفاده از آن در صنعت نایلون، یکی از مهم‌ترین کاربردهای آن به‌حساب می‌آید.
با اکسیداسیون سیکلوهگزانون توسط اسید کرومیک می‌توان این ترکیب شیمیایی و قابل‌اشتعال را تولید کرد. در ادامه این مقاله قصد داریم تا شما را با این ترکیب بیشتر آشنا کنیم، پس برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای این متن همراه ما باشید.

سیکلوهگزانون چیست؟

سیکلوهگزانون چیست؟ سیکلوهگزانون یک ترکیب شیمیایی سمی است که آن را با عناوین دیگری همچون کتو سیکلوهگزانون، آنون، کتو هگزامتیلن، پیملیک کتون، پیملیک کتون سیکلوهگزانون، کتون و اکسو سیکلوهگزانون نیز می‌شناسند.
این ماده با فرمول شیمیایی C6H10O و به‌صورت مایعی بی‌رنگ تا زردرنگ همراه با بویی تند و زننده در محیط یافت می‌شود.
کتو هگزامتیلن حلال در آب بوده و امکان ترکیب‌شدن آن با حلال‌های معمولی وجود دارد. این ماده به مقدار کم در مشتقات نفتی وجود داشته و همچنین به دو شکل طبیعی و مصنوعی تولید می‌شود.

سیکلو هگزانون(Cyclohexanone)

طبیعی

شما می‌توانید این ماده را به‌صورت طبیعی در روغن‌های خام و همچنین به‌صورت جزء فرار در ادرار انسان یافت کنید.

مصنوعی

ازآنجایی‌که کاربرد سیکلوهگزانون در صنایع مختلف به‌خصوص تولید نایلون بسیار زیاد است؛ بنابراین آن را به شکل مصنوعی در مقادیر بالا تولید می‌کنند. تولید مصنوعی آن به‌طورکلی از طرق دو فرایند اکسایش و اکسیداسیون انجام می‌شود. چگونگی اجرای این فرایندها به شرح زیر است:

 • از طریق فرایند اکسایش و به‌وسیله اسید کرومیک می‌توان پیملیک کتون را تولید کرد.
 • آنون در فرایند اکسیداسیون در حضور کاتالیزور کبالت و همچنین در هوا تولید می‌شود.
 • فرایند دیگری که می‌توان از طریق آن کتو هگزامتیلن را تولید کرد، هیدروژناسیون فنل است.
 • قابل‌ذکر است که بدانید این ماده ابتدا با روش تقطیر خشک و بعد با استفاده از روش دهیدروژناسیون کاتالیزوری تولید می‌شود.

موارد استفاده و کاربرد سیکلوهگزانون

 • کاربرد سیکلوهگزانون بسیار وسیع بوده و از مهم‌ترین و اصلی‌ترین آن‌ها می‌توان به استفاده از آن برای تولید نایلون اشاره کرد. لازم به ذکر است که
 • بدانید بیش از 70% کاپرولاکتام از کتو هگزامتیلن تولید شده و مابقی آن در صنایعی که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد، استفاده می‌شود.
 • از آن به‌عنوان ماده‌ای واسطه برای تولید نایلون استفاده می‌شود.
 • به‌عنوان ماده افزودنی در صنعت رنگ و لاک و همچنین به‌عنوان ماده‌ای واسطه برای تولید رنگ‌ها و لاک‌های سلولزی از آنون استفاده می‌شود.
 • به‌عنوان حلال در جوهرهای چاپ کاربرد دارد.
 • از آن به‌عنوان حلال در علف‌کش، آفت‌کش و صنعت پلاستیک و لاستیک استفاده می‌شود.
 • به‌عنوان حلال در پاک‌کننده‌های رنگ و لاک نقش دارد.
 • از آن به‌عنوان تمیزکننده فلزات استفاده می‌شود.
 • برای ساخت بلورها کاربرد دارد.
 • در عوامل سطح نقش مهمی دارد.
 • در تولید سیکلوهگزانون اکسیم نقش دارد.
 • به‌عنوان یک کاتالیزور اصلی برای ساخت و تولید پلی‌استر و رزین‌های مصنوعی کاربرد دارد.
 • در صنایع مختلفی مانند داروسازی، پلاستیک‌سازی، افزودنی‌های روغن‌کاری، سلولز، رزین‌های طبیعی و مصنوعی و واکس و چربی استفاده
 • می‌شود.
 • برای تمیزکردن ابریشم، چربی‌زدایی، رنگ‌رزی و لکه‌دار کردن ابریشم از آنون استفاده می‌شود.
 • برای استات سلولز و نیتروسلولز حلال مناسبی است.
 • از آن به‌عنوان ماده‌ای فعال در ترکیبات ضدباکتری و ضدقارچی استفاده می‌شود.
 • از مشتقات پیملیک کتون سیکلوهگزانون در ساخت آدیپیک اسید، اکسیم سیکلو، کاپرولاکتام، پلی‌وینیل کلرید و کو پلیمرهای استری متاکریلات استفاده می‌شود.

با خطرات سیکلوهگزانون و مضرات آن آشنا شوید

خطرات سیکلوهگزانون چیست؟ این ماده شیمیایی را در دسته ترکیب‌های شیمیایی خطرناک قرار می‌دهند؛ چرا که این ماده بسیار اشتعال‌پذیر بوده و حتی بخار آن هم در صورت ایجاد جرقه می‌تواند انفجار به وجود آورد.
به همین خاطر برای جلوگیری از آتش‌سوزی باید این ماده را در محیط و شرایط محافظت شده نگهداری کرد.
لازم به ذکر است که بدانید مایع و بخار سیکلوهگزانون بسیار خطرناک بوده و بلعیدن آن مضر است.
از این ترکیب شیمیایی به‌عنوان سوزش آورنده غشاء مخاطی یاد می‌شود؛ بنابراین در صورت بوییدن آن ممکن است عوارضی مانند بی‌حالی و سوزش غشاء را در خود احساس کنید. از دیگر عوارض آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. احساس سردرد، سرگیجه و خواب‌آلودگی
 2. حالت تهوع
 3. احساس سوزش در چشم و پوست (در صورت تماس با چشم می‌تواند آسیب جدی و جبران‌ناپذیری را وارد کند)
 4. در صورت تماس با پوست ایجاد ناراحتی کرده و آن را می‌سوزاند.
 5. از بوییدن و استنشاق آن جدا خودداری کنید، چرا که این کار بسیار مضر است.
 6. بوییدن آن سوزش دستگاه تنفسی را به دنبال خواهد داشت.

خطرات آتش‌سوزی و احتمال بالای احتراق

این ماده ازآنجایی‌که اشتعال‌پذیر است، بنابراین احتمال احتراق آن بسیار زیاد است. به همین خاطر باید به نکات زیر توجه کافی را داشته باشید:
میزان اشتعال‌پذیری این ماده به‌قدری زیاد است که به‌راحتی به‌وسیله گرما، جرقه یا شعله‌های آتش، محترق می‌شود.
بخارهای این ماده می‌تواند به‌راحتی با هوا ترکیبات انفجاری به وجود آورد.
ازآنجایی‌که وزن بخارهای این ماده از هوا بیشتر است، به همین خاطر در امتداد زمین پخش شده و می‌تواند احتمال به‌وجودآمدن آتش‌سوزی در منزل را افزایش دهد.
ظروف که این ماده در آن‌ها قرار دارد، باید در جایی مناسب و در دمای مطلوب نگهداری شود، چرا که گرمای زیاد می‌تواند ظروف حاوی آنون را منفجر کند.

فروش سیکلوهگزانون

اگر به دنبال خرید سیکلوهگزانون با بهترین برند و کیفیت و البته با مناسب‌ترین قیمت هستید، می‌توانید تنها با چند کلیک ساده سری به سایت نویان شیمی بزنید و این ماده پرکاربرد را در مقادیر دلخواه سفارش دهید. سایت نویان شیمی به‌عنوان یکی از پرمخاطب‌ترین و معتبرترین مراکز فروش مواد شیمیایی در ایران شناخته می‌شود که سابقه‌ای درخشان و تضمین شده در این زمینه دارد.

خرید و قیمت سیکلوهگزانون

همان‌طور که می‌دانید امروزه قیمت سیکلوهگزانون و بسیاری از اقلام دیگر روزبه‌روز باتوجه‌به شرایط مختلف تغییر می‌کند و این قیمت به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. به همین خاطر اگر می‌خواهید از قیمت این ماده باخبر شوید، می‌توانید با مشاوران صبور و بااخلاق نویان شیمی تماس گرفته و تمامی سوالات خود را از آن‌ها بپرسید.

جمع بندی

سیکلوهگزانون چیست؟ سیکلوهگزانون درواقع یک ترکیب شیمیایی مضر و با دامنه کاربرد وسیع است.
این ماده به‌صورت مایعی شفاف، بی‌رنگ تا زرد رنگ و همراه با بویی تند مثل استون و نعناع به‌صورت طبیعی و مصنوعی تولید می‌شود.
همان‌طور که گفتیم کاربرد سیکلوهگزانون در صنایع مختلف کاملاً مشهود بوده و اصلی‌ترین و مهم‌ترین کاربرد آن هم استفاده در صنعت تولید نایلون است. قابل‌ذکر است که بدانید این ماده بسیار اشتعال‌پذیر است و باید در زمان استفاده از آن تمام نکات ایمنی را در نظر گرفته و برای جلوگیری از آتش‌سوزی، تدابیر احتمالی را انجام دهید.
ما برای خرید و استعلام قیمت این ماده شیمیایی و بسیاری از ترکیبات شیمیایی دیگر، مرجعی معتبر به نام نویان شیمی را به شما معرفی می‌کنیم.

نام محصول

قیمت

قیمت سیکلوهگزانون چین

تماس بگیرید

قیمت سیکلوهگزانون تایوان

تماس بگیرید

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *