بوراکس در حقیقت به نمکی گفته می‌شود که به طور طبیعی از دریا و دریاچه‌ها تبخیر می‌شود. اگر برای شما سؤال است که کاربرد بوراکس چیست؟ باید به شما بگوییم که از آن به‌عنوان ماده اولیه برای تولید مواد شوینده، لوازم آرایشی، لعاب مینا و… استفاده می‌شود.
شما می‌توانید انواع بوراکس را با نام‌های تجاری مختلف، از سوپرمارکت‌ها یا به روش به‌‌روزتر و کاربردی‌تر از سایت‌ها به‌صورت آنلاین خریداری کنید.

امروزه کاربرد بوراکس در زندگی‌ها به‌قدری زیاد شده که می‌توانید آن را در قسمت خشک‌شویی‌ها و نظافت فروشگاه‌های مواد غذایی یافت کنید. این ماده یک ترکیب شیمیایی سازگار با محیط‌زیست است که از آن به‌عنوان ضدقارچ یا ضدباکتری یاد می‌کنند.
باگذشت سال‌های متوالی، مردم در طول زمان ده‌ها کاربرد ابتدایی و ساده تا پیچیده و عجیب‌وغریب را برای این ماده شیمیایی به وجود آوردند؛ شاید جالب باشد که بدانید دامنه کاربرد بوراکس بسیار زیاد بوده و می‌تواند کارهای بسیار زیادی را در سراسر خانه شما انجام دهد.
تا انتهای این مقاله همراه ما باشید تا درباره این ترکیب شیمیایی پرکاربرد برای شما بیشتر صحبت کنیم.

بوراکس(‌Borax)

بوراکس چیست؟

بوراکس چیست؟ بوراکس ماده‌ای معدنی است که فرمول شیمیایی آن عبارت است از Na2B4O7. نام‌های تجاری دیگری که این ماده را با آن‌ها نیز می‌شناسند عبارت‌اند از سدیم تترا بورات، بوره و دی سدیم. پودر بوراکس درواقع از اجزای مختلفی مانند ماده اکسیژن، بور و سدیم تشکیل شده و امروزه کاربرد بسیار زیادی به‌خصوص در مصارف خانگی دارد.
این پودر معدنی سفیدرنگ بوده و شکل ظاهری آن جامد و کریستالی است. ازآنجایی‌که این ماده سریعاً رطوبت خودش را از دست می‌دهد، به همین خاطر نباید در محیط‌هایی قرار بگیرد که هوایی خشکی دارد.
بوراکس چیست؟ همان‌طور که گفتیم بوراکس پودری معدنی است که شکل کانی کریستالی سفیدرنگی داشته و رنگ آن در تست شعله به زرد مایل‌به‌سبز تبدیل می‌شود.
این پودر در مایعاتی مانند آب قابل‌حل بوده و ازآنجایی‌که غیرسمی شناخته شده، هیچ‌گونه آسیب و ضرری به انسان وارد نمی‌کند. شاید جالب باشد که بدانید این پودر در پودر ماشین لباسشویی نیز وجود داشته و ازآنجایی‌که قیمت مناسبی دارد، به‌راحتی در دسترس بوده و شما می‌توانید در هر زمان آن را در مقادیر دلخواه از سایت نویان شیمی با بهترین کیفیت خریداری کنید.

با انواع بوراکس آشنا شوید

این ماده معدنی باتوجه‌به تعداد بلورهای متبلور در ساختارشان، به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند. انواع بوراکس شامل موارد زیر است:

  1. بوراکس بدون آب با فرمول شیمیایی Na2B4O7
  2. بوراکس پنتاهیدرات با فرمول شیمیایی Na2B4O7.5H2O
  3. بوراکس دکا یا سدیم تترا بورات با فرمول شیمیایی Na2B4O7.10H2O

بوراکس پنتا

بوراکس پنتا که یکی از انواع بوراکس است، درواقع نمک اسید بوریک بوده و غیر قابل اشتعال و واکنش‌پذیری پایین از خصوصیات آن محسوب می‌شود. درصورتی‌که این ماده در ظرف دربسته و در دمای 128 درجه سانتی‌گراد باشد، به نقطه ذوب رسیده و در آخر در دمای 140 درجه سانتی‌گراد به مایع تبدیل خواهد شد.
اما اگر این ماده در هوای آزاد و در دمای بالا باشد، تبلور آب از بین رفته و در دمای 742 درجه سانتی‌گراد به مایع تبدیل خواهد شد. قیمت بوراکس پنتا به مقدار موردنیاز، قیمت ارز، شرکت عرضه‌کننده و … بستگی داشته و شما می‌توانید آن را از سایت‌های معتبر خریداری کنید.
زمانی که بوراکس پنتا را با کلرید آمونیوم ترکیب کنید، می‌توانید از آن به‌عنوان شار در جوشکاری و صنعت فولاد استفاده کنید. وظیفه این ترکیب این است که نقطه ذوب‌آهن را پایین بیاورد و ازاین‌جهت روان‌شدن آن را تسریع ببخشد.
از بوراکس پنتاهیدرات با شماره E285 در غذاهایی که نمک بالایی دارند و برای نگهداری آن‌ها استفاده می‌شود. کاربرد پنتاهیدرات در آشپزی شرقی به‌عنوان قوام‌دهنده است.
ازآنجایی‌که یان ماده تمام لکه‌ها و کثیفی‌های روی پارچه را از بین می‌برد، بنابراین از آن به‌عنوان ماده اولیه اصلی در تولید انواع شوینده‌ها استفاده می‌شود.

بوراکس دکا

بوراکس دکا یکی از انواع بوراکس است که در ترکیبات خود بور داشته و تعداد 10 مولکول آب در ساختار آن دیده می‌شود که در تولید شوینده‌ها نقش بسیار ویژه‌ای دارد. سدیم تترا بورات درواقع نمک اسید بوریک بوده و به‌عنوان بوراکس دکاهیدرات نیز شهرت دارد. قابل‌ذکر است که بدانید این ترکیب شیمیایی تا حد بسیار زیادی در آب حل می‌شود.
کاربرد دکا تنها در مواد شوینده خلاصه نشده و از آن برای تمیزکردن سطوح مختلفی همچون شیشه، سرامیک و فلزات نیز استفاده می‌شود. از دیگر کاربردهای این ترکیب شیمیایی می‌توان به پاک‌کنندگی، پولیش واکس و آفت‌کش نیز اشاره کرد.
ازآنجایی‌که این ترکیب خاصیت ضدقارچی دارد، بنابراین برای بسیاری از مشکلات پوستی نیز مفید بوده و کاربرد دارد.

بوراکس دکا و پنتا چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

شاید برایتان جالب باشد که بدانید یکی از تفاوت‌های انواع بوراکس دکا و پنتا، در تعداد مولکول آب به کار رفته در ساختارشان است که تعداد مولکول آب در نوع پنتاهیدرات کمتر است. از دیگر تفاوت‌های انواع بوراکس می‌توان به نوع کارایی آن‌ها اشاره کرد؛ از آنجایی که میزان پایداری نوع دکاهیدرات بیشتر از پنتا است، بنابراین دامنه کاربرد وسیع‌تری داشته و نسبت به پنتا از آن در صنایع بیشتری استفاده می‌کنند.
شاید کاربرد دکا از پنتا بیشتر باشد، اما بااین‌حال باز هم نمی‌توان از ویژگی‌ها و مزایای آن چشم‌پوشی کرد.

بوراکس(‌Borax)

کاربرد بوراکس چیست؟

کاربرد بوراکس چیست؟ برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که کاربرد بوراکس بسیار زیاد بوده و از آن در صنایع و مصارف گوناگونی استفاده می‌شود که در ادامه سعی داریم به برخی از کاربردهای بوراکس اشاره کنیم:

استفاده در محصولات خانگی

بوراکس در تولید انواع شوینده‌ها مانند مایع ظرف‌شویی، پودر لباسشویی، سفیدکننده دندان و انواع محصولات تمیزکنندگی خانگی و حتی یک جزو فعال در مورچه کش‌ها کاربرد دارد.

استفاده از بوراکس در ساخت بافر

از این ماده در آزمایشگاه‌های شیمیایی و بیوشیمیایی برای ساخت بافر استفاده می‌شود.

استفاده از بوراکس به‌عنوان فلاکس

ترکیب بوراکس و آمونیوم کلرید به‌عنوان فلاکس برای پایین آوردن نقطه ذوب‌آهن در جوشکاری کاربرد داشته و در ترکیب با آب به‌عنوان گداز در لحیم‌کاری جواهرات استفاده می‌شود.

استفاده از بوراکس در استخراج طلا

از این ماده برای استخراج طلا در تسهیلات معدنی استفاده می‌شود.

استفاده از بوراکس به‌عنوان افزودنی خوراکی

استفاده از براکس در صنایع غذایی به‌عنوان نگهدارنده عمل کرده و بافتی لاستیک مانند به غذا می‌دهد. اما استفاده از این ماده در آمریکا غدغن شده و برای نگهداری غذاهایی مانند خاویار از مقدار نمک زیاد استفاده می‌کنند.

ساخت اسلایم با بوراکس

ساخت اسلایم با بوراکس

برای ساخت اسلایم با بوراکس به مواد مختلفی مانند آب، چسب چوب، بوراکس و رنگ خوراکی (درصورتی‌که می‌خواهید اسلایم شما رنگی باشد) نیاز دارید.
اگر می‌خواهید اسلایمی شفاف داشته باشید، به‌جای چسب چوب از چسب شفاف استفاده کنید. برای فراهم‌کردن بوراکس می‌توانید آن را به‌صورت آنلاین از سایت نویان شیمی خریداری کرده و برای ساخت اسلایم از آن استفاده کنید. برای ساخت اسلایم مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:
یک قاشق‌چایخوری از بوراکس را در یک فنجان آب ریخته و به‌خوبی آن را حل کنید.
در ظرفی دیگر نصف فنجان چسب چوب را با نصف فنجان آب مخلوط کرده و در صورت تمایل به آن رنگ خوراکی را هم اضافه کنید.
حال این دو ترکیب آماده شده را با یکدیگر مخلوط کنید تا جایی که اسلایم شما شکل‌گرفته و سفت شود.

جمع‌بندی

بوراکس چیست؟ ماده‌ای معدنی است که از ماده اکسیژن، سدیم و بور تشکیل شده که رنگی سفید و ظاهری کریستالی دارد. کاربرد بوراکس چیست؟ بوراکس کاربرد بسیار زیادی در صنایع و مصارف گوناگون داشته، اما از اصلی‌ترین کاربرد آن می‌توان به‌عنوان ماده اولیه اصلی در تولید انواع شوینده‌ها و مصارف خانگی اشاره کرد.
از انواع بوراکس هم می‌توان پنتاهیدرات و دکاهیدرات را نام برد که نوع دکا آن کاربرد بیشتری دارد.

 

جهت ثبت سفارش و استعلام قیمت تماس حاصل بفرمایید.

مدیریت فروش امامی

02177093815-09129573799

 

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *