استون درواقع یکی از حلال‌های آلی و همچنین بسیار پرکاربرد در صنعت است که در علم شیمی آن را با نام پروپانول نیز می‌شناسند. استون چیست؟ استون در اصل یکی از ساده‌ترین و کوچک‌ترین اعضای خانواده کتون‌ها به حساب می‌آید؛ چرا که فرمول شیمیایی آن CH3COCH3 بوده و از آنجایی که گروه C=O- را دارد، جزو کتون‌ها محسوب می‌شود.
از ویژگی‌ها و خصوصیات این ماده می‌توان به بی‌رنگ بودن، فرار بودن و به شدت اشتعال‌پذیر بودن آن اشاره کرد. دامنه کاربرد استون بسیار وسیع بوده و در بسیاری از صنایع همچون داروسازی، پلاستیک سازی، رنگ و رزین و همچنین صنایع الکلی کاربرد فراوان دارد.
تا انتهای این مقاله ما را همراهی کنید تا اطلاعات مفید و سودمند بیشتری را در ارتباط با این حلال پرکاربرد در اختیار شما عزیزان بگذاریم.

استون چیست؟

استون چیست؟ استون را درواقع با نام‌هایی همچون پروپانول یا دی متیل کتون هم می‌شناسند؛ بنابراین اگر این اسم‌ها به گوشتان خورد، بدانید که همان منظور همان استون است.
همان‌طور که گفتیم این ماده بی‌رنگ، بسیار فرار، اشتعال‌پذیر و همراه با بویی تند بوده که می‌تواند لاک و رنگ یا گریس را به‌راحتی تجزیه کند؛ به همین خاطر است که از آن به عنوان عضوی از پاک کننده‌های لاک و رنگ استفاده می‌کنند.
شاید برایتان جالب باشد که بدانید، زمانی که بدن شما چربی می‌سوزاند یا تجزیه می‌کند، این ماده شیمیایی را تولید می‌کند.
این ماده شیمیایی حلال در آب بوده و به عنوان حلالی آلی و حیاتی در بسیاری از صنایع، خانه و آزمایشگاه‌ها کاربرد دارد. این ماده علاوه بر لاک پاک‌کن و پاک کننده‌های رنگ، در طبیعت و محیط زندگی و در درختان و آتشفشان‌ها نیز یافت می‌شود.
درست است که این ماده در حد بسیار کمی در بدن انسان یافت می‌شود؛ اما تماس مستقیم و مصرف آن می‌تواند چشم، بینی و پوست شما را تحریک کرده و موجب مسمومیت شود.

استون چگونه تولید می شود؟

استون چیست؟ استون را به عنوان یکی از اولین و همچنین مهم‌ترین عضو از سری کتون‌های آلیفاتیک می‌شناسند. قابل ذکر است که بدانید این ماده شیمیایی برای اولین‌بار توسط شخصی به نام جیم وایزمن کشف شد. اما اگر بخواهیم درباره نحوه تولید استون صحبت کنیم، باید بگوییم که به طور کلی از تقطیر استات کلسیم حاصل شده و به دو شکل طبیعی و مصنوعی قابل تولید است.

استون(Acetone)

طبیعی

شکل طبیعی این ماده همان حضور در طبیعت، گیاهان و درختان و آتشفشان‌ها است.
یادتان باشد که این ماده تجاری به طور طبیعی در فعل و انفعال و متابولیسم بدن انسان نیز وجود داشته و مقدار آن در زمان‌های گرسنگی و روزه‌داری بیشتر می‌شود.

مصنوعی

شکل مصنوعی تولید استون به این شکل است که آن را به صورت مستقیم یا غیرمستقیم از ماده‌ای به نام پروپیلن تولید می‌کنند. طبق آمار تقریباً 83% از استون مصرفی ما از طریق فرایند کومن تولید می‌شود؛ بنابراین تولید این ماده به تولید فنول بستگی دارد.
در این فرایند بنزن با پروپیلن آلکیله شده و در نتیجه کومن تولید می‌شود؛ سرانجام این فرایند به‌وسیله هوا اکسید شده و سپس فنول و استون را تولید می‌کند.

استون از طریق دیگر فرایندها مانند اکسیداسیون مستقیم پروپیلن (روش واکر – هوخست) نیز قابل تولید است.

اما به‌طورکلی استون از سه روش معمول زیر تولید می‌شود:

  1. هیدروژن‌زدایی از ایزوپروپانول (ایزوپروپیل الکل)
  2. تولید هم‌زمان استون در فرایند فنول از راه هوک
  3. اکسیداسیون مستقیم پروپن از طریق روش واکر – هوخست

کاربرد استون

کاربرد استون یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی است که باید قبل از خرید استون با آن آشنایی داشته باشید.
از استون به عنوان یک واسطه در تولید مواد شیمیایی و همچنین یک حلال آلی استفاده می‌شود.

استفاده در مواد آرایشی

استون می‌تواند به‌راحتی موادهایی ماند رنگ لاک را پاک کرده و تجزیه کند و به همین خاطر پاک‌کنندگی آن‌ها را تسهیل می‌بخشد. از استون علاوه بر پاک کننده لاک و رنگ، جهت رفع خط و خش‌های روی ساعت، براق کننده کفش و… استفاده می‌کنند.
استون الکل خاصی را دناتوره می‌کند و به همین خاطر می‌تواند به عنوان ماده افزودنی در محصولات آرایشی و کرم‌های پوستی استفاده شود.

استفاده در نساجی

استون در صنعت نساجی هم جهت حذف چسب، روغن و دیگر مواد اضافی در الیاف‌ها کاربرد دارد.

استفاده در صنعت، پزشکی و دارویی

این ماده شیمیایی در صنعت پزشکی و دارویی نیز کاربرد داشته و به عنوان پرکننده، تهیه چگالی و داروهای مایع نیز از آن استفاده می‌شود. برای اثربخشی بیشتر داروها، استفاده از دی متیل کتون امری الزامی است.

دیگر کاربردهای استون

  • از 40% استون موجود برای تولید متیل متاکریلات، اسید متاکریلیک و همچنین متاکریلات استفاده می‌شود.
  • 20% از استون موجود به عنوان حلال آلی در آزمایشگاه‌ها و بسیاری از واکنش‌های آلی استفاده می‌شود.
  • از 13% دی متیل کتون موجود برای تولید بیسفنول A استفاده می‌شود که به عنوان ماده اولیه برای تولید بسیاری از پلی اورتان‌ها و پلی کربنات‌ها کاربرد دارد.
  • از 10% آن برای تهیه متیل ایزوبوتیل کتون و متیل ایزوبوتیل کاربینول استفاده می‌شود.
  • 6% از این ماده شیمیایی برای مصارف دارویی و پزشکی استفاده می‌شود.
  • 6% هم برای صادر به دیگر کشورها در نظر گرفته می‌شود.
  • 5% استون هم برای دیگر مصارف کاربرد دارد.

فروش استون کومهو کره

استون کومهو کره مایعی بی‌رنگ، فرار و حلال در آب بوده که به عنوان یک عامل واکنش دهنده در سنتزهای آلی کاربرد دارد. استون کومهو کره بی‌شک یکی از محبوب‌ترین و مطرح‌ترین برندهای تولید کننده استون است که این ماده را با درصد خلوص بسیار مناسب تولید می‌کند.
این حلال آلی توسط یک شرکت کره‌ای تولید شده و از آنجایی که کیفیت بسیار بالایی دارد، افراد زیادی خواهان استفاده و خریداری کردن آن هستند.
اگر به دنبال استونی مرغوب و با کیفیت بالا هستید، می‌توان برای خرید استون کومهو کره به سایت نویان شیمی مراجعه کنید که آن را با بهترین قیمت و کیفیت در اختیار شما عزیزان قرار می‌دهند.
نویان شیمی از بهترین و برجسته‌ترین عرضه‌کنندگان مواد شیمیایی در ایران است که توانسته رضایت تمامی خریداران را به خود جلب کند.

خرید استون مترون

همان‌طور که می‌دانید استون‌های مختلفی در بازار صنعت شیمیایی وجود دارد. برخی از این استون‌ها عبارت‌اند از استون هاواتسی، استون کمهو، استون هندی و استون مترون.
در میان تمامی این برندها، استون مترون نیز بسیار باکیفیت بوده و در کیفیت و درجه یک بودن به خوبی خود را اثبات کرده است؛ بنابراین اگر در بازار مواد شیمیایی به دنبال استونی با درجه کیفیت و خلوص مناسب هستید، استون مترون نیز می‌تواند به خوبی نیاز شما را برطرف کند.
برای خرید این استون به صورت آنلاین و اینترنتی، به سایتی معتبر و تضمینی نیاز خواهید داشت که مشاوران آن در هر زمان پاسخگوی تمامی سؤالات شما باشند و نیازهای شما را برطرف کنند.
سایت نویان شیمی تجربه زیادی در زمینه خرید و فروش مواد شیمیایی داشته و شما می‌توانید با مراجعه به این سایت خرید خود را از طیف وسیع مواد شیمیایی صنعتی و آزمایشگاهی آن انجام دهید.

جمع بندی

استون مایعی بی‌رنگ، فرار، اشتعال‌پذیر با بویی تند است که به عنوان حلالی آلی در صنعت و آزمایشگاه‌ها کاربرد فراوان دارد. اما درواقع استون چیست؟ استون مایعی است که به صورت طبیعی در طبیعت و بدن انسان وجود داشته یا می‌توان آن را به صورت مصنوعی و روش‌های مختلف که در این مقاله به آن‌ها اشاره کردیم، تولید کرد.
دامنه کاربرد استون بسیار وسیع بوده که ازجمله پررنگ‌ترین و معمول‌ترین آن‌ها می‌توان به پاک کننده لاک، رنگ و گریس اشاره کرد. با این حال کاربردهای استون تنها در این مورد خلاصه نشده و کاربردهای زیادی هم در صنعت پزشکی، نساجی، محصولات آرایشی و… نیز دارد.
نویان شیمی به عنوان معتبرترین و باکیفیت‌ترین مرکز خرید و فروش انواع مواد شیمیایی در اختیار شما مشتریان عزیز است.

فروش استون مترون-کومهو-UN کره-ایرانی
بشکه های 160 کیلوگرمی
موجود در انبار تهران

جهت ثبت سفارش و استعلام قیمت با کارشناسان فروش ما تماس حاصل بفرمائید.

مدیریت فروش امامی

09129573799-77093815

نام محصول

قیمت

قیمت استون کومهو

تماس بگیرید

قیمت استون مترون

تماس بگیرید

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *